Blog

Palety – wymiary, waga, najważniejsze dane

W większości magazynów trudno byłoby wyobrazić sobie transport oraz składowanie palet bez wykorzystania konstrukcji jakimi są palety. Jednak czy wszystkie palety są identyczne? Jakie wymiary mogą posiadać? Jak odróżnić oryginalne europalety od podróbek? I z czego poza drewnem mogą być wykonane te konstrukcje? Na wszystkie te pytania odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Rodzaje palet

Na początku warto zaznaczyć, że palety, mimo iż tak podobne, to nie wszystkie są takie same. Podzielić je można według:

  • materiału z jakiego zostały wykonane,
  • konstrukcji,
  • oraz wymiarów – co zresztą stanowi istotę niniejszego artykułu.

Różne rodzaje palet wykorzystuje się dopasowując je do:

  • rozstawu wideł,
  • wielkości, wagi i typu przewożonych ładunków,
  • rodzajów magazynów/ miejsc gdzie składowane będą palety.

Co ciekawe – wybór konkretnego typu wykorzystywanych palet często powiązany jest z konkretnym regionem, gdyż w różnych częściach świata popularne są różnego typu rodzaje palet.

Palety drewniane

Paleta drewniana należy wciąż do najczęściej wybieranych rodzajów palet dostępnych na rynku. Jej popularność wynika z kilku czynników – przede wszystkim trwałości, dużego udźwigu oraz możliwości ponownego wykorzystania. Pozostałe atuty to niska cena i łatwość poddawania zniszczonych, zużytych palet recyklingowi.

Palety plastikowe

plastikowe palety

Zaletą palet plastikowych jest ich lekkość ( w porównaniu do palet drewnianych mogą ważyć nawet dwukrotnie mniej). Plastikowe konstrukcje są także odporne na warunki atmosferyczne (opady deszczu czy śniegu, promienie UV) a jednocześnie bardzo łatwo utrzymać je w czystości.
Można wykorzystywać je zarówno w składowaniu wysokim, jak i do obsługi artykułów przemysłu spożywczego.
Okres żywotności palety plastikowej jest długi ( 10-15 lat)- o ile palety wykorzystuje się we właściwy sposób, dbając o to, aby nie były one przeciążane. W przypadku przeciążeń – łatwo ulegają one odkształceniom.

Palety metalowe

Stosunkowo najrzadziej wykorzystywanym typem palet są palety metalowe. Spośród innych rodzajów są one najcięższe, ale także najbardziej wytrzymałe i solidne. Palety metalowe są podobnie jak plastikowe – odporne na warunki atmosferyczne, ale ponadto jeszcze są ognioodporne. Wykorzystuje się je wyłącznie w konkretnych branżach, takich jak przemysł motoryzacyjny czy przemysł hutniczy.
Autem tych konstrukcji metalowych jest najdłuższa żywotność. Palety metalowe mogą być wykorzystywane nawet przez kilkanaście lat bez obawy o ich uszkodzenie czy zużycie.

Konstrukcja palet

Poza materiałami jakie zostaną wykorzystane do budowy palet, bardzo istotne jest również to, jaką formę będą miały same konstrukcje. Pod tym względem wyróżnić można:

  • palety otwarte – zbudowane są na podstawie bloków, które dołu połączone są za pomocą równoległych desek; do ich obsługi można wykorzystywać zarówno wózki paletowe elektryczne, jak i wózki widłowe wszystkich typów;
  • palety zamknięte – inaczej nazywane blokowymi, czterowejściowymi czy GKN; do ich obsługi wykorzystuje się wózki widłowe czołowe, wózki widłowe wysokiego składowania czy wózki widłowe terenowe;
  • palety typu Stinger – konstrukcyjnie przypominają palety blokowe (zamknięte), jednak posiadają boczne wzmocnienia; na co dzień obsługują je wózki paletowe oraz wózki typu reach truck,
  • palety Bearer– bywają także nazywane blokowymi lub dwuwejściowymi; do ich obsługi należy wykorzystywać wózki widłowe czołowe oraz wózki wysokiego składowania.

Wymiary palet

Jednym z głównych zagadnień poniższego artykułu są wymiary palet. Na początek warto wspomnieć o tym, że dla łatwiejszej pracy z ładunkami oraz możliwości wymiany 1 za 1 – wymiary palet zostały ustandaryzowane. Oznacza to, że dostępnych na rynku jest kilka rodzajów palet, które niezależnie od miejsca produkcji zawsze mają te same wymiary.

Najbardziej charakterystyczna jest oczywiście paleta euro – czyli inaczej “europaleta“.

Palety euro

paleta euro

Standardowa paleta euro podlega ścisłym normom ( UNE-EN 13698-1), które muszą zostać spełnione podczas jej produkcji. Co to za wytyczne?

  • Wymiary palety euro muszą wynosić dokładnie 1200 mm x 800 mm x 144 mm.
  • Waga europalety powinna być równa 25 kg.
  • Nośność przeciętnej palety euro to od 1000 do 1500 kg.
  • Mogą być produkowane wyłącznie przez firmę, która posiada licencję EPAL oraz posiadać oznaczenie na lewym lub środkowym wsporniku.

Jak wspomnieliśmy na początku wprowadzenie europalet służyć miało standaryzacji oraz ujednoliceniu tego typu konstrukcji. Dzięki temu z łatwością powiedzieć można, np. ile europalet wchodzi na tira lub ile mieści się w kontenerze:

  • tir może pomieścić 33 palety euro,
  • w kontenerze mieści się 4 do 5 europalet.

Nietypowe palety – wymiary

Poza wymiarami europalet, istnieją jeszcze 4 najbardziej typowe modele palet, które wykorzystuje się najczęściej w przemyśle i transporcie (oraz palety CP). Należą do nich:

Paleta przemysłowa

Na rynku natknąć się można także na określenie “palety przemysłowe“. Czym są tego typu konstrukcje? Palety przemysłowe to nic innego jak palety drewniane bez certyfikatu (takie, które nie zostały wykonane przez EPAL). Palety tego typu bywają nazywane również jednorazowymi, ponieważ stanowią one zamienniki palet euro, są także znacznie tańsze.
Inaczej określana jako “angielka” lub EUR2, EPAL2. Jej wymiary są zbliżone do palety euro i wynoszą: 1200 mm x 1000 mm x 144 mm.

obsługa palet

Europaleta EUR3

Jej wymiary stanowią odwrotność wymiarów palety EUR2 i wynoszą: 1000 mm x 1200 mm x 144 mm.

Półpaleta

Oznaczana w branży jako EUR6 lub EPAL6. Wymiary palet tego typu to: 800 mm x 600 mm x 144 mm.

Europaleta powiększona

Ten rodzaj palety ma wymiary powierzchni w formie kwadratu o bokach 1200 x 1200 mm oraz wysokości podstawy – jak zawsze – 144 mm.

Paleta do kontenerów

Palety przeznaczone głównie z myślą o kontenerach posiadają wymiary: 1135 mm x 1133 mm.

Palety CP

Na rynku dostępne są również palety CP (skrót od “chemical pallet”), to specjalistyczny rodzaj palet przeznaczonych do przemysłu chemicznego. Wśród nich dostępnych jest aż 8 typów palet CP – o różnych wymiarach i wadze.

Podsumowanie

paleta na wózku paletowym

Palety drewniane, palety przemysłowe czy europalety – mnogość dostępnych na rynku opcji sprawia, że trudno spośród nich wybrać jeden rodzaj. Palety warto dobierać pod kątem rodzajów wózków widłowych posiadanych w przedsiębiorstwie, transportowanych i składowanych ładunków czy nawet częstotliwości rotacji (patrząc na to, które palety są najbardziej wytrzymałe) oraz szerokości regałów wysokiego składowania.
Najlepiej wybierać dostępne na rynku palety euro, które posiadają certyfikaty i produkowane są zgodnie z ogólnoświatowymi normami gwarantującymi im solidność wykonania, odpowiednie wymiary i dobrą jakość materiałów.