13 złotych zasad BHP w magazynie podczas pracy na widlakach
W magazynach, gdzie na co dzień odbywa się ruch maszyn i ładunki obsługiwane są przez zaawansowane urządzenia transportu bliskiego bardzo ważne jest przestrzeganie zasad BHP. Tego typu wytyczne wynikają również…
Transport wózka widłowego – bezpieczny przewóz maszyn
Kupiłeś nowy lub używany wózek widłowy i zastanawiasz się jak przetransportować go do siedziby swojej firmy? Nie wiesz czy wózek jezdniowy podnośnikowy może samodzielnie poruszać się po drodze lub autostradzie?…
Umowa kupna sprzedaży wózka widłowego – jak ją sporządzić?
Zakup wózka widłowego to poważna decyzja. Bez względu na to czy transakcja dotyczy sprzętu używanego czy nowego, konieczne jest podpisanie umowy kupna sprzedaży, która stanowi jeden z ważniejszych dokumentów, na…
Co to jest DTR? Dokumentacja Techniczno Ruchowa bez tajemnic
Omawiając kwestie gromadzenia najważniejszych informacji dotyczących wózków widłowych nie sposób nie wspomnieć o DTR-ce - czyli innymi słowy Dokumentacji Techniczno Ruchowej, która traktowana jest w branży jako paszport maszyny. Co…
Czym jest księga rewizyjna? – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania
Kolejnym dokumentem, który ma ogromne znaczenie i jest niezbędny dla każdego wózka widłowego, poza omawianymi już książką eksploatacji oraz dziennikiem konserwacji, jest księga rewizyjna. Dziś zaprezentujemy i omówimy nieco szerzej…
Jak wypełniać dziennik konserwacji wózka widłowego?
Dziennik konserwacji wózka widłowego to jeden z dokumentów, bez którego nie może obejść się żaden widlak. W niniejszym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania dotyczące tego dokumentu. Jeśli zatem potrzebujecie wiedzy:…
Najważniejsze dokumenty: książka eksploatacji wózka widłowego
Nadzór stanu technicznego, przestrzeganie przepisów, regularne konserwacje i prowadzenie dokumentacji - to obowiązki posiadaczy wózków jezdniowych podnośnikowych. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy informacje o jednym z nieodłącznych dokumentów, jakie powinien posiadać…
Przeglądy wózków widłowych – wszystkie informacje w jednym miejscu
Właściciele wózków widłowych odpowiadają nie tylko za zarejestrowanie wózka w Urzędzie Dozoru Technicznego, ale również za nadzorowanie stanu technicznego urządzenia przez cały okres eksploatacji. Skutecznymi środkami nadzoru wózków widłowych są…
Kryteria zużycia opon w wózkach widłowych – kiedy należy je wymienić? Sprawdź!
Opony wózków widłowych mają swoją konkretną żywotność, podobnie jak w przypadku opon samochodowych czy rowerowych. Wpływa na nią wiele czynników takich jak rodzaj opon czy też charakterystyka pracy wykonywanej przez…
Jazda wózkiem widłowym bez uprawnień – konsekwencje w miejscu pracy
Zdarzają się niechlubne przypadki, kiedy to pracownicy mimo wygaśnięcia uprawnień, bądź też w przypadku ich braku decydują się na jazdę wózkiem widłowym. W poniższym artykule odpowiemy, jakie mogą być konsekwencje…
Wniosek o przeprowadzenie badania UDT – najważniejsze informacje
Jednym z podstawowych i najważniejszych obowiązków właściciela wózków widłowych jest zarejestrowanie pojazdów w lokalnym Urzędzie Dozoru Technicznego. Aby to wykonać należy zgromadzić komplety dokumentacji urządzenia i złożyć wniosek o przeprowadzenie…
Drogi transportowe w magazynie – jak powinny wyglądać?
Drogi transportowe w magazynie to bardzo istotna kwestia, o którą warto zadbać jeszcze na etapie planowania przestrzeni magazynowej. Jak ustalić ich prawidłową szerokość i jakie wymogi powinny spełniać, tak aby…
Rodzaje opakowań i sposoby ich rozłożenia na palecie
Odpowiednie zabezpieczenie towaru jest bardzo istotne. Zarówno na etapie transportu, jak i składowania. Optymalne wykorzystanie przestrzeni jest równie ważne nie tylko w przypadku zagospodarowania powierzchni magazynowej, ale także rozmieszczenia ładunków…
Optymalne rozmieszczenie palet na naczepie
Palety to proste konstrukcje stworzone z myślą o ułatwieniu transportu ładunków. Dotyczy to zarówno prac magazynowych, gdy palety przewożone są przez wózki widłowe; jak i transportu na większą skalę -…
Palety – wymiary, waga, najważniejsze dane
W większości magazynów trudno byłoby wyobrazić sobie transport oraz składowanie palet bez wykorzystania konstrukcji jakimi są palety. Jednak czy wszystkie palety są identyczne? Jakie wymiary mogą posiadać? Jak odróżnić oryginalne…
Regały wysokiego składowania – rodzaje i oznaczenia
Tak, jak i w przypadku urządzeń obsługujących magazyny, tak samo w przypadku konstrukcji magazynowych - na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych ich wersji. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Wam regały wysokiego…
Kompletacja zamówień – definicja, metody, dobre rady
Prace magazynowe to nie tylko składowanie oraz przechowywanie ładunków ale także sprawna kompletacja zamówień, mająca na celu jak najlepszy przepływ towarów przez magazyn. W poniższym tekście odpowiemy na pytania: jaka…
Rodzaje magazynów – klasyfikacja i charakterystyka
Przechowywanie ładunków, czyli inaczej ich magazynowanie jest niezwykle istotnym procesem, którego nie można pozostawić przypadkowi. Istnieją różne rodzaje magazynów, które mają za cel jak najlepsze dopasowanie przestrzeni do charakteru składowanych…
Gospodarka magazynowa – czyli jak skutecznie zarządzać magazynem?
Właściwa gospodarka magazynowa to bardzo ważne zagadnienie, które ma podstawowe znaczenie dla logistyki firmy. Skuteczne zarządzanie magazynem jest niezbędne dla prawidłowego i efektywnego przepływu oraz składowania ładunków. W poniższym artykule…
Konserwator wózków widłowych – uprawnienia i wymagania w zawodzie
Praca konserwatora wózków widłowych nie jest łatwa, a zakres obowiązków, które należy objąć na tym stanowisku jest dość szeroki. Dotyczą one głównie sprawowania nadzoru technicznego nad urządzeniami, ale również wykonywania…
Jak dbać o stan pojazdów zimą, by uniknąć naprawy wózków widłowych?
Zimą, gdy warunki atmosferyczne utrudniają pracę na zewnątrz, szczególnie ważne jest staranne zadbanie o właściwy stan techniczny wózków jezdniowych unoszących. Zarówno konserwacja, jak i naprawa wózków widłowych powinna przebiegać sprawnie,…
Ile zarabia operator wózka widłowego? – Poznaj aktualne stawki!
Wynagrodzenie operatorów wózków widłowych jest obecnie jednym z bardziej popularnych tematów. Tym bardziej w czasach, gdy sprzedaż wysyłkowa staje się coraz bardziej powszechna, a z roku na rok stale zwiększa…
Egzamin na wózki widłowe – popularne pytania i odpowiedzi
Każdy kandydat przygotowujący się do egzaminu na wózki widłowe powinien uprzednio zapoznać się z treścią pytań, które padają najczęściej w trakcie testu. Jak najlepsze przygotowanie do części teoretycznej, zdecydowanie ułatwi…
Badania i psychotesty na wózki widłowe – kto musi je robić?
Badania oraz psychotesty wykonywane w ramach kursów na wózki widłowe, stanowią jeden z bardzo istotnych elementów w procesie ubiegania się o zezwolenia na obsługę urządzeń jezdniowych unoszących. W dużej mierze,…
Uprawnienia na wózki widłowe – aktualne informacje
Blisko 2 lata temu na niniejszym blogu pojawił się artykuł “Formalności związane z zakupem wózka - krok po kroku”, w którym to znaleźć można było informację m.in. o obowiązujących wówczas…
Ile waży wózek widłowy? – wymiary, waga, spalanie
Wydajna praca wózka widłowego to nie tylko sprawna obsługa ładunków ale także ekonomiczne spalanie. Przed zakupem urządzenia warto dowiedzieć się jakie jest jego spalanie, ile waży wózek widłowy oraz jakie…
Stateczność wózka widłowego – najważniejsze informacje
Sprawnie przebiegający transport wewnętrzny i magazynowy to podstawy funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Dlatego tak istotny jest dobry stan techniczny oraz stateczność wózków widłowych. Czym jest stateczność? Jakie mogą być przyczyny jej…
Maszt do wózka widłowego – co warto o nim wiedzieć?
Maszt do wózka widłowego jest jednym z najważniejszych elementów całej konstrukcji pojazdu, gdyż to właśnie on odpowiada za wykonywanie operacji unoszenia ładunków. W poniższym artykule przedstawimy popularne rodzaje masztów, podpowiemy,…
Jak wymienić butlę gazową w wózku widłowym?
Wymiana butli gazowej w wózku widłowym często wiąże się z dużym stresem. Jednak zupełnie niepotrzebnie! Zachowując zdrowy rozsądek i stosując się do wskazówek zawartych w naszym artykule z pewnością uda…
Akumulator do wózka widłowego – najważniejsze informacje
Akumulator do wózka widłowego stanowi główne źródło napędu wszystkich elektrycznych pojazdów należących do tej kategorii. Zapewnienie mu właściwej konserwacji oraz prawidłowa obsługa może znacząco przedłużyć jego żywotność. Wszystko, co warto…
Opony do wózków widłowych – jak wybrać odpowiednie?
Na rynku obecnych jest wiele różnorodnych rodzajów oraz modeli opon do wózków widłowych. Jak wybrać właściwy? Czym kierować się przy wyborze i jak właściwie dobrać rozmiar opon? Na te pytania…
Osprzęt do wózków widłowych – zobacz, jak wiele może zmienić!
Pojazdy jezdniowe podnośnikowe mogą być bardziej uniwersalne niż się wydaje. A wszystko za sprawą dodatkowego osprzętu do wózków widłowych, dzięki któremu zyskują one na funkcjonalności! Wszystko zależy oczywiście od dokonania…
Przedłużki do wideł – kiedy warto je wybrać?
Nie każdy wie, iż w przypadku konieczności zastosowania dłuższych wideł do wózka widłowego, nie trzeba od razu dokonywać ich zakupu. Istnieje inne, o wiele tańsze rozwiązanie - wykorzystanie przedłużek do…
Jak to się robi? Czyli instrukcja obsługi wózka widłowego dla każdego!
Obsługa wózka widłowego z pozoru może wydawać się dość skomplikowaną i wymagającą czynnością, jednak wystarczy poznać kilka prostych zasad, dzięki którym będzie ona łatwa i przyjemna, a przede wszystkim bezpieczna!…
Wszystko, co musisz wiedzieć o budowie i diagramie udźwigu wózka widłowego
Znajomość sprzętu, na którym pracuje się na co dzień jest bardzo ważna, w celu zrozumienia jego właściwego funkcjonowania oraz realnej oceny jego możliwości. Każdy operator powinien wykazywać się umiejętnością poprawnego…
Formalności związane z zakupem wózka krok po kroku
Naturalnym krokiem, zaraz po zakupie wózka jezdniowego, jest dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności. Złożenie wniosku o przeprowadzenie badania UDT oraz upewnienie się, co do tego czy osoby wyznaczone do obsługi pojazdu,…