Blog

Maszt do wózka widłowego – co warto o nim wiedzieć?

Maszt do wózka widłowego jest jednym z najważniejszych elementów całej konstrukcji pojazdu, gdyż to właśnie on odpowiada za wykonywanie operacji unoszenia ładunków. W poniższym artykule przedstawimy popularne rodzaje masztów, podpowiemy, jak można sprawdzić czy maszt w pojeździe działa poprawnie oraz zaprezentujemy urządzenia, które nie mogłyby się obyć bez masztów w codziennej pracy.

Maszt jest kolejnym istotnym elementem wózka jezdniowego unoszącego, który omawiamy w naszym artykule, zaraz po:

 • widłach – o których możecie przeczytać w artykule: Widły do wózków widłowych – na co zwracać uwagę przy ich wyborze?;
 • przedłużkach do wideł;
 • oponach do wózków;
 • akumulatorach – więcej o nich dowiecie się z tekstu: Akumulator do wózka widłowego – najważniejsze informacje;
 • butlach gazowych;
 • czy w końcu dodatkowym wymiennym osprzęcie do widlaków.

Układ podnoszenia w wózku widłowym

Maszt stanowi jeden z ważniejszych elementów układ podnoszenia w wózku jezdniowym unoszącym. Dlatego na początek przyjrzymy się samemu układowi podnoszenia oraz innym jego niezbędnym elementom. A są to:

 • karetka – inaczej określana mianem płyty czołowej; toczy się po rolkach wzdłuż prowadnic, równolegle w stosunku do masztu; do karetki przymocowuje się widły, natomiast ona sama jest montowana do masztu;
 • łańcuch – jego zadaniem jest podwieszanie karetki i połączenie jej z tłokiem siłownika za pomocą rolek; wyróżnia się łańcuchy rolkowe oraz płytkowe;
 • widły – montowane do karetki.

Maszt do wózka widłowego – jaką pełni funkcje?

Znajduje się on na przednim moście napędowym. Jego mocowanie zabezpieczone jest na konieczność transportowania ładunków o dużej wadze poprzez przyspawanie elementów mocowania siłownika na dużym obwodzie.
Jak wspomniano na wstępie, bez udziału masztu do wózka widłowego nie mogłyby się obyć żadne działania związane z unoszeniem ładunków. To właśnie maszt odpowiada za spełnianie najważniejszej roli w składowaniu wysokim, umożliwiając podniesienie towarów na niezbędną wysokość. Ponadto, maszt pomaga zapewnić równowagę uniesionego ładunku oraz bezpieczne operacje związane z pobraniem towaru z regału i opuszczeniem z wysokości.
Można śmiało powiedzieć, iż maszt ma bezpośredni wpływ na wydajność pracy wózków unoszących w trakcie wykonywania wszystkich operacji na wysokościach z ładunkami.

W których pojazdach montuje się maszty?

Maszty do wózków widłowych, jak sama nazwa wskazuje wykorzystywane są w urządzeniach transportu bliskiego jakimi są wózki widłowe, a w szczególności w:

Zadania do jakich używa się pojazdów z masztem w dużej mierze warunkuje rodzaj masztu, jaki został zamontowany w wózku.

Rodzaje masztów do wózków widłowych

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje masztów do wózków widłowych:
1. Standardowy Maszt Simplex – charakteryzuje się niewielkim zakresem unoszenia – co sprawdza się np. gdy widły wózka pełnią funkcję stołu roboczego; jest umieszczony centralnie; w jego przypadku karetka pojazdu jest unoszona równocześnie z ramą masztu wewnętrznego;
2. Podwójny maszt typu Duplex – stosowany przede wszystkim w urządzeniach o średnim i dużym udźwigu maksymalnym; w ramie wewnętrznej posiada zamontowany wysuwany siłownik, dzięki któremu unoszona jest karetka pojazdu, rama wewnętrzna unoszona jest przez kolejne dwa boczne siłowniki; umożliwia poziomy transport bez podnoszenia masztu;
3. Potrójny maszt typu Triplex – wykorzystywany w operacjach związanych z koniecznością unoszenia ładunków na duże wysokości, co umożliwiają mu zamontowane aż dwie ramy wewnętrzne; zapewnia łatwe i bezpieczne rozsuwanie wideł oraz transport poziomy towarów bez podnoszenia masztu.

Kiedy wymienić maszt w wózku widłowym?

kiedy-wymienic-maszt-w-wozku Jak wszystkie inne elementy wózka widłowego, tak samo i maszt może ulec awarii, efektem której będzie konieczność jego wymiany. Do najczęstszych przyczyn, mogących doprowadzić do awarii masztu zalicza się:

 • nadmierne przeciążenie pojazdu (niezastosowanie się do informacji o maksymalnym dopuszczalnym udźwigu wózka widłowego);
 • zastosowanie pojazdu niezgodnie z przeznaczeniem;
 • uszkodzenia wynikające z nieprawidłowego operowania wózkiem, w wyniku którego doszło do kolizji pojazdu lub upadku ładunku z uniesionych wideł.

Ponadto maszt wymaga konieczności wymiany na nowy, jeśli nie pełni już efektywnie swojej funkcji:

 • unoszenie ładunku nie jest płynne;
 • występuje problem z osiągnięciem maksymalnej wysokości unoszenia (lub z uniesieniem ładunku w ogóle);
 • uniesiony ładunek opada;
 • maszt lub karetka są odkształcone, posiadają uszkodzenia typu wgniecenia, pęknięcia itp.

Zaniepokoić powinny także:

 • wyciek oleju z siłowników;
 • nieprawidłowo zainstalowane widły;
 • nienaturalny dźwięk podczas pracy masztu.

Jak wykonać test masztu do wózka widłowego?

Jeśli nie wiesz, czy układ podnoszenia w Twoim wózku działa prawidłowo, czy należy go już wymienić – możesz wykonać bardzo prosty test. Unieś na widłach dowolny ładunek o masie równej maksymalnemu dopuszczalnemu udźwigowi wózka na wysokość ok 20cm. A następnie obserwuj. Widły, obciążone maksymalnym ładunkiem będą powoli opadać. Dopuszczalne jest jeżeli będzie się to odbywało około 1 cm na 1 minutę. Jeżeli natomiast ładunek opada znacznie szybciej, to znak, że należy skontaktować się z Serwisem Wózków Widłowych.

O czym należy koniecznie pamiętać?

o-czym-nalezy-koniecznie-pamietac Dla zachowania bezpieczeństwa i dłuższej żywotności masztu do wózka widłowego należy pamiętać o tym, aby:

 • ograniczać niepotrzebne ruchy przechyłu masztu w tył i przód podczas wykonywania operacji załadunku i rozładunku;
 • nie przechylać masztu do przodu do czasu aż ładunek nie znajdzie się bezpośrednio nad podłożem;
 • w trakcie rozładunku towaru na dużej wysokości należy na początku wyprostować maszt na niewielkiej wysokości (ok 20cm) a dopiero w następnej kolejności przystąpić do podnoszenia ładunku;
 • nie należy przechylać gwałtownie masztu, gdy ładunek jest uniesiony;
 • należy regularnie przesmarowywać maszt od strony ślizgu wsparcia.

Podsumowanie

Maszty do wózków widłowych pełnią bardzo ważną funkcję, ponieważ odpowiadają (razem z całym układem podnoszenia) za unoszenie ładunków, tym samym umożliwiając składowanie średnie i wysokie.
Współcześnie przedsiębiorcy nie wyobrażają sobie już prac magazynowych bez wydajnych urządzeń wyposażonych w maszty. Jednak, aby zachować długo maszt w dobrym stanie technicznym, należy wykorzystywać wózek tylko zgodnie z przeznaczeniem, nie przeciążać go i regularnie poddawać kontrolom.

Dodaj komentarz