Maszt do wózka widłowego jest jednym z najważniejszych elementów całej konstrukcji pojazdu, gdyż to właśnie on odpowiada za wykonywanie operacji unoszenia ładunków. W poniższym artykule przedstawimy popularne rodzaje masztów, podpowiemy, jak można sprawdzić czy maszt w pojeździe działa poprawnie oraz zaprezentujemy urządzenia, które nie mogłyby się obyć bez masztów w codziennej pracy.
Maszt jest kolejnym istotnym elementem wózka jezdniowego unoszącego, który omawiamy w naszym artykule, zaraz po:
- widłach – o których możecie przeczytać w artykule: Widły do wózków widłowych – na co zwracać uwagę przy ich wyborze?;
- przedłużkach do wideł;
- oponach do wózków;
- akumulatorach – więcej o nich dowiecie się z tekstu: Akumulator do wózka widłowego – najważniejsze informacje;
- butlach gazowych;
- czy w końcu dodatkowym wymiennym osprzęcie do widlaków.
Układ podnoszenia w wózku widłowym
Maszt stanowi jeden z ważniejszych elementów układ podnoszenia w wózku jezdniowym unoszącym. Dlatego na początek przyjrzymy się samemu układowi podnoszenia oraz innym jego niezbędnym elementom. A są to:
- karetka – inaczej określana mianem płyty czołowej; toczy się po rolkach wzdłuż prowadnic, równolegle w stosunku do masztu; do karetki przymocowuje się widły, natomiast ona sama jest montowana do masztu;
- łańcuch – jego zadaniem jest podwieszanie karetki i połączenie jej z tłokiem siłownika za pomocą rolek; wyróżnia się łańcuchy rolkowe oraz płytkowe;
- widły – montowane do karetki.
Maszt do wózka widłowego – jaką pełni funkcje?
Znajduje się on na przednim moście napędowym. Jego mocowanie zabezpieczone jest na konieczność transportowania ładunków o dużej wadze poprzez przyspawanie elementów mocowania siłownika na dużym obwodzie.
Jak wspomniano na wstępie, bez udziału masztu do wózka widłowego nie mogłyby się obyć żadne działania związane z unoszeniem ładunków. To właśnie maszt odpowiada za spełnianie najważniejszej roli w składowaniu wysokim, umożliwiając podniesienie towarów na niezbędną wysokość. Ponadto, maszt pomaga zapewnić równowagę uniesionego ładunku oraz bezpieczne operacje związane z pobraniem towaru z regału i opuszczeniem z wysokości.
Można śmiało powiedzieć, iż maszt ma bezpośredni wpływ na wydajność pracy wózków unoszących w trakcie wykonywania wszystkich operacji na wysokościach z ładunkami.
W których pojazdach montuje się maszty?
Maszty do wózków widłowych, jak sama nazwa wskazuje wykorzystywane są w urządzeniach transportu bliskiego jakimi są wózki widłowe, a w szczególności w:
- wózkach czołowych elektrycznych;
- wózkach czołowych spalinowych;
- wózkach wysokiego składowania;
- paleciakach z masztem (ten rodzaj pojazdów pomimo iż nie należy do grupy wózków widłowych, a paletowych, wykorzystywany jest w operacjach średniego oraz wysokiego składowania).
Zadania do jakich używa się pojazdów z masztem w dużej mierze warunkuje rodzaj masztu, jaki został zamontowany w wózku.
Rodzaje masztów do wózków widłowych
Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje masztów do wózków widłowych:
1. Standardowy Maszt Simplex – charakteryzuje się niewielkim zakresem unoszenia – co sprawdza się np. gdy widły wózka pełnią funkcję stołu roboczego; jest umieszczony centralnie; w jego przypadku karetka pojazdu jest unoszona równocześnie z ramą masztu wewnętrznego;
2. Podwójny maszt typu Duplex – stosowany przede wszystkim w urządzeniach o średnim i dużym udźwigu maksymalnym; w ramie wewnętrznej posiada zamontowany wysuwany siłownik, dzięki któremu unoszona jest karetka pojazdu, rama wewnętrzna unoszona jest przez kolejne dwa boczne siłowniki; umożliwia poziomy transport bez podnoszenia masztu;
3. Potrójny maszt typu Triplex – wykorzystywany w operacjach związanych z koniecznością unoszenia ładunków na duże wysokości, co umożliwiają mu zamontowane aż dwie ramy wewnętrzne; zapewnia łatwe i bezpieczne rozsuwanie wideł oraz transport poziomy towarów bez podnoszenia masztu.
Kiedy wymienić maszt w wózku widłowym?
Jak wszystkie inne elementy wózka widłowego, tak samo i maszt może ulec awarii, efektem której będzie konieczność jego wymiany. Do najczęstszych przyczyn, mogących doprowadzić do awarii masztu zalicza się:
- nadmierne przeciążenie pojazdu (niezastosowanie się do informacji o maksymalnym dopuszczalnym udźwigu wózka widłowego);
- zastosowanie pojazdu niezgodnie z przeznaczeniem;
- uszkodzenia wynikające z nieprawidłowego operowania wózkiem, w wyniku którego doszło do kolizji pojazdu lub upadku ładunku z uniesionych wideł.
Ponadto maszt wymaga konieczności wymiany na nowy, jeśli nie pełni już efektywnie swojej funkcji:
- unoszenie ładunku nie jest płynne;
- występuje problem z osiągnięciem maksymalnej wysokości unoszenia (lub z uniesieniem ładunku w ogóle);
- uniesiony ładunek opada;
- maszt lub karetka są odkształcone, posiadają uszkodzenia typu wgniecenia, pęknięcia itp.
Zaniepokoić powinny także:
- wyciek oleju z siłowników;
- nieprawidłowo zainstalowane widły;
- nienaturalny dźwięk podczas pracy masztu.
Jak wykonać test masztu do wózka widłowego?
Jeśli nie wiesz, czy układ podnoszenia w Twoim wózku działa prawidłowo, czy należy go już wymienić – możesz wykonać bardzo prosty test. Unieś na widłach dowolny ładunek o masie równej maksymalnemu dopuszczalnemu udźwigowi wózka na wysokość ok 20cm. A następnie obserwuj. Widły, obciążone maksymalnym ładunkiem będą powoli opadać. Dopuszczalne jest jeżeli będzie się to odbywało około 1 cm na 1 minutę. Jeżeli natomiast ładunek opada znacznie szybciej, to znak, że należy skontaktować się z Serwisem Wózków Widłowych.
O czym należy koniecznie pamiętać?
Dla zachowania bezpieczeństwa i dłuższej żywotności masztu do wózka widłowego należy pamiętać o tym, aby:
- ograniczać niepotrzebne ruchy przechyłu masztu w tył i przód podczas wykonywania operacji załadunku i rozładunku;
- nie przechylać masztu do przodu do czasu aż ładunek nie znajdzie się bezpośrednio nad podłożem;
- w trakcie rozładunku towaru na dużej wysokości należy na początku wyprostować maszt na niewielkiej wysokości (ok 20cm) a dopiero w następnej kolejności przystąpić do podnoszenia ładunku;
- nie należy przechylać gwałtownie masztu, gdy ładunek jest uniesiony;
- należy regularnie przesmarowywać maszt od strony ślizgu wsparcia.
Podsumowanie
Maszty do wózków widłowych pełnią bardzo ważną funkcję, ponieważ odpowiadają (razem z całym układem podnoszenia) za unoszenie ładunków, tym samym umożliwiając składowanie średnie i wysokie.
Współcześnie przedsiębiorcy nie wyobrażają sobie już prac magazynowych bez wydajnych urządzeń wyposażonych w maszty. Jednak, aby zachować długo maszt w dobrym stanie technicznym, należy wykorzystywać wózek tylko zgodnie z przeznaczeniem, nie przeciążać go i regularnie poddawać kontrolom.