Blog

Regały wysokiego składowania – rodzaje i oznaczenia

Tak, jak i w przypadku urządzeń obsługujących magazyny, tak samo w przypadku konstrukcji magazynowych – na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych ich wersji. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Wam regały wysokiego składowania według najbardziej popularnych ich typów oraz wskażemy, jakie oznaczenia powinien obowiązkowo posiadać każdy regał w magazynie. Zapraszamy do lektury!

Regały magazynowe a gospodarka magazynowa

W jednym z poprzednich artykułów dotyczących gospodarki magazynowej, wspominaliśmy, iż funkcjonalne regały magazynowe, tak jak i cała przestrzeń magazynowa odgrywają bardzo istotną rolę w sprawnie przebiegającym procesie składowania towarów.

Odpowiednie przygotowanie oraz zaprojektowanie przestrzeni pozwala na bardziej wydajne, skuteczne zaplanowanie zarówno dróg transportowych, jak i miejsc przeładunkowych, czy stref kompletacji. W takiej przestrzeni swoje miejsce mają także odpowiednio dostosowane regały, które:

  • ułatwiają rozmieszczanie ładunków,
  • wspomagają prawidłowy przepływ towarów,
  • są stabilne i wytrzymałe, ich konstrukcja pomaga utrzymać palety czy produkty,
  • ich rozmieszczenie ułatwia bezpieczny przejazd wózków magazynowych.

Rodzaje regałów magazynowych

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się nieco bliżej magazynom wysokiego składowania, obsługiwanym przez wózki widłowe elektryczne oraz wózki wysokiego składowania, a także tym, które posiadają w pełni zautomatyzowany system przemieszczania ładunków. Istnieją różne magazynowe regały wysokiego składowania, a ich typ powinien być dostosowany do zapotrzebowań konkretnego magazynu.

wózek wysokiego składowania w magazynie
wózek wysokiego składowania w magazynie

Wyróżnia się:

  • regały półkowe,
  • regały przepływowe,
  • regały paletowe rzędowe,
  • regały satelitarne,
  • regały wjezdne,
  • regały mobilne.

Poniżej pokrótce omówimy każdy z wymienionych rodzajów.

Regały półkowe

Konstrukcje tego typu przeznaczone są do przechowywania paczek, kartonów oraz pojedynczych towarów, także tych, z których wiele posiada inne wymiary. Można wykorzystywać je praktycznie w każdym magazynie.
łatwe i szybkie w montażu, dzięki czemu tak popularne.

Regały przepływowe

Sprawdzają się przede wszystkim w magazynach przyprodukcyjnych oraz dystrybucyjnych dla przedsiębiorstw, w których bardzo istotna jest rotacja towaru (np. w branży spożywczej czy chemicznej).
Pozwalają na maksymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej, co jest szczególnie istotne w przypadku chłodni, mroźni lub innych obiektów, których koszt utrzymania jest wysoki.

Regały paletowe rzędowe

Stanowią konstrukcję ramową opartą na stalowych ramach oraz belkach. Regały paletowe mogą być ustawiane w pojedyncze lub podwójne rzędy, dla lepszego wykorzystania przestrzeni. Możliwe są również różne głębokości, dzięki czemu łatwo dopasować regały paletowe wysokiego składowania do przechowywania zróżnicowanych ładunków.

regały paletowe rzędowe z towarem
regały paletowe rzędowe z towarem

W tym systemie regałowym zaletą jest możliwość łatwego dostępu do każdego składowanego towaru.

Regały satelitarne

Wykorzystuje się je w zautomatyzowanych magazynach. To profesjonalne rozwiązania umożliwiające bezobsługową kompletację zamówień i maksymalne wykorzystanie przestrzeni.
Minusem tego typu regałów jest jednak duży koszt ich montażu.

Regały wjezdne

Umożliwiają ekonomiczne składowanie ładunków w systemie blokowym. Ich nazwa wywodzi się stąd, że wózek widłowy obsługujący regały wjezdne wjeżdża bezpośrednio w tunel regałowy, a nie porusza się pomiędzy regałami.
Tego typu konstrukcje zaleca się w przypadku składowania towarów w długich okresach czasowych.

Regały mobilne

Poruszają się po konstrukcji szynowej i są w pełni zautomatyzowane (zasilane energią elektryczną). To regały paletowe wysokiego składowania, które przeznaczone są do dużych jednostek ładunkowych.

Oznaczenia regałów – poznaj ich znaczenie

tabliczki informacyjne na regałach
tabliczki informacyjne na regałach

Aby w magazynie nie dochodziło do błędów i nieporozumień, a także by zachować wymogi bezpieczeństwa higieny i pracy, regały wysokiego składowania posiadają swoje specjalne oznaczenia. Do podstawowych należą:

  • tabliczki informacyjne określające rzędy,
  • etykiety z kodami kreskowymi,
  • tablice z planem magazynu,
  • znaki informacyjne oraz ostrzegawcze.

Pozostałe oznaczenia, jakie powinny znaleźć się na każdym regale w widocznym miejscu to informacje takie jak:

  • nazwa i adres producenta,
  • nazwa oraz oznaczenie regału (rok produkcji i numer fabryczny),
  • maksymalne dopuszczalne obciążenie dla półki i dla całego regału.

Z tych wszystkich informacji najbardziej istotna jest ostatnia – wskazująca na maksymalne obciążenie, gdyż przeciążenie czy to półki, czy regału może prowadzić do uszkodzenia konstrukcji i jest niezgodne z BHP.
Co w przypadku, gdy regał nie posiada zamontowanej tabliczki informacyjnej? Nie można tego traktować jako zwykłego przeoczenia, szczególnie jeśli chodzi o magazyny wysokiego składowania, gdzie wymagane są najwyższe standardy bezpieczeństwa. Taki brak podczas kontroli magazynu może skutkować nałożeniem na jego właściciela kary finansowej.

Podsumowanie

wózki magazynowe na terenie hali
wózki magazynowe na terenie hali

Regały wysokiego składowania to stabilne konstrukcje, które użytkowane zgodnie z przeznaczeniem, zapewniają bezpieczeństwo składowanym ładunkom.

W magazynach wysokiego składowania bardzo ważne jest, aby odpowiednio dobrać funkcjonalne regały, które będą zarówno w maksymalnym stopniu zagospodarowywać przestrzeń, jak i będą pasować do charakteru ładunków i ich systemu składowania, zapewniając im właściwą rotację.