Blog

Transport wózka widłowego – bezpieczny przewóz maszyn

Kupiłeś nowy lub używany wózek widłowy i zastanawiasz się jak przetransportować go do siedziby swojej firmy? Nie wiesz czy wózek jezdniowy podnośnikowy może samodzielnie poruszać się po drodze lub autostradzie? Chcesz wiedzieć czy przewóz maszyn jest opłacalny? Sprawdź już teraz!

Jak przetransportować wózek widłowy?

Gdy doszło już do zawarcia umowy kupna sprzedaży wózka widłowego pojawia się pierwsza istotna kwestia – czyli to, jak przewieźć wózek widłowy do firmy. Jak powszechnie wiadomo – wózki jezdniowe podnośnikowe to urządzenia dość dużych gabarytów oraz o dużej wadze. Jak zatem prawidłowo i zgodnie z przepisami przetransportować je do miejsca docelowego? Konieczne będzie tutaj znalezienie odpowiedzi na kilka pytań. W tym:

  • czy istnieje możliwość wynajmu lawety do transportu zakupionych pojazdów?
  • czy w przypadku posiadania transportu można bez obaw przewieźć wózek widłowy na własną rękę?
  • jak powinny być zabezpieczone maszyny na czas przejazdu?
  • czy wózek widłowy mógłby do firmy dojechać prowadzony przez operatora samodzielnie drogą publiczną?

Kto zajmuje się transportem wózków widłowych?

Za transport wózka widłowego odpowiada jego właściciel. Może on również przekazać odpowiedzialność za przewóz wózków widłowych pracownikom lub zewnętrznym usługodawcom. W przypadku urządzeń zakupionych na naszej stronie istnieje możliwość uzgodnienia przewozu wózków widłowych za dodatkową opłatą. Ostateczny koszt zależny jest od wielkości maszyny oraz długości trasy do pokonania.
Klienci, którzy nie zdecydują się skorzystać z naszego proponowanego transportu zobowiązani są zorganizować bezpieczny przewóz zakupionego wózka widłowego przy pomocy własnych pojazdów/lawet lub korzystając z zewnętrznych firm.

Czy wózki widłowe mogą poruszać się po publicznych drogach?

Zacznijmy od sytuacji, w której warunki pogodowe są optymalne, a siedziba firmy znajduje się na tyle niedaleko od miejsca zakupu, iż wózek mógłby (teoretycznie) sam pokonać tę drogę. Jednak czy w praktyce taki przejazd jest możliwy?

Istnieją sytuacje, w których zezwala się na przejazd wózka widłowego po drodze publicznej, jednak… jest on obostrzony wieloma warunkami, które należy spełnić. Zgodnie z przepisami każdy wózek widłowy, który chce wyjechać na drogę publiczną powinien posiadać:

  • hamulce,
  • światła,
  • kierunkowskazy,
  • wyrobiony dowód rejestracyjny oraz tablicę rejestracyjną.

Jednak w przypadku tyle co zakupionego pojazdu, nie ma możliwości, aby spełniał on wszystkie wskazane powyżej wymagania (zarejestrowanie pojazdu i wprowadzenie wszystkich zmian wymaga bowiem czasu). Zatem możliwość prowadzenia wózka widłowego od razu po zakupie na drodze publicznej jest nierealna i należy skoncentrować się nad innymi rozwiązaniami.

Czy samodzielny transport wózków się opłaca?

Czy transport wózków widłowych na własną rękę jest opłacalny? W odpowiedzi na to pytanie niezwykle istotne jest, czy przewiezienie pojazdu będzie odbywało się przy użyciu posiadanych urządzeń, np. lawety; czy konieczne będzie skorzystanie z firm zewnętrznych oferujących dowóz wózków widłowych pod konkretny adres.

W pierwszym przypadku, gdy sprzęt transportuje się własną lawetą jest to najbardziej opłacalna finansowo opcja. Należy jednak pamiętać, iż wtedy cała odpowiedzialność, gdyby sprzęt uległ uszkodzeniu, spoczywa na właścicielu pojazdów (lub też kierowcy) i konieczne będzie samodzielne pokrycie kosztów usunięcia szkód. Samodzielny transport urządzeń to wymagające zadanie. Wymaga posiadania właściwych urządzeń, które mogłyby przewieźć widlaka oraz odpowiedniego zabezpieczenia wózka.

Drugą opcją jest skorzystanie z usług firm oferujących transport wózków widłowych czy maszyn budowlanych. Za opłatą można przetransportować urządzenia pod wskazany adres na terenie całej Europy. Czy złożenie odpowiedzialności na inną, całkowicie zewnętrzną firmę to najlepsze rozwiązanie? Jeśli firma ta posiada nowoczesne lawety oraz odpowiedni sprzęt do transportu to warto rozważyć jej wybór. Przeszkodę mogą stanowić jednakże długi czas oczekiwania na wolne terminy lub/i wysokie ceny usług.

Jak zabezpieczyć wózek widłowy na czas transportu?

Jeśli wybierasz pierwsze rozwiązanie – czyli samodzielny transport, bardzo istotne jest by bezpiecznie przewieźć urządzenia. W tym celu należy je odpowiednio zabezpieczyć. Jak?
1. Na czas transportu wózek widłowy powinien mieć zdjęte widły (lub też jakikolwiek inny osprzęt dodatkowy). Karetka wideł powinna być opuszczona.
2. Wózek powinien być zaparkowany na platformie lub ciężarówce stabilnie i równo.
3. Pojazd powinien posiadać odpowiednie zabezpieczenie – specjalne blokady, które unieruchomią go na czas przejazdu.
4. Prędkość jazdy urządzenia, które transportuje wózek widłowy powinna być dostosowana do warunków na jezdni.
5. Należy również pamiętać o wysokości urządzenia (szczególnie jeśli są to maszyny większych gabarytów, np. wózki widłowe terenowe czy wózki wysokiego składowania – tak aby odpowiednio zaplanować trasę przejazdu.

Zapewnienie odpowiednich warunków dla transportowanego urządzenia jest bardzo istotne, tak aby nie zostało ono uszkodzone jeszcze przed tym, jak przystąpi w ogóle do pracy.

Transport wózków widłowych w przypadku awarii

Inną sytuacją, kiedy niezbędny jest transport wózków widłowych jest konieczność przewiezienia urządzenia, które uległo awarii. Zdarzają się sytuacje, gdy drobne usterki mogą być usunięte na miejscu, jednak poważniejsze awarie zazwyczaj wymagają bardziej zaawansowanego sprzętu diagnostycznego oraz narzędzi, które znajdują się w serwisie wózków widłowych.

Kto w przypadku awarii w miejscu pracy odpowiada za transport wózka widłowego do siedziby serwisu? Wszystko zależy od rodzaju podpisanej z serwisem umowy. W większości przypadków to serwisanci zapewniają przewóz uszkodzonego wózka z i do siedziby klientów. Jednak, należy pamiętać, iż jeśli nie posiada się podpisanej umowy na serwisowanie urządzeń (lub nie obejmuje ona takiego zakresu usług) to transport spada na osobę, która jest właścicielem pojazdu.

Podpisując umowę z serwisem wózków widłowych warto pomyśleć o tym zawczasu, tak aby uniknąć w przyszłości niepotrzebnego stresu czy niespodziewanej konieczności organizowania na szybko drogiego transportu.

Podsumowanie

Jeśli zależy Ci na tym, aby po zakupie wózka widłowego urządzenie bezpiecznie dotarło do firmy, konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniego, profesjonalnego transportu. Nie warto oszczędzać, w przypadku jeśli firma nie posiada lawet ani innych wielkogabarytowych pojazdów czy przyczep. W transporcie wózków widłowych liczy się nie tylko czas, ale przede wszystkim właściwe zabezpieczenie – tak, aby urządzenia dotarły do przedsiębiorstwa w nienaruszonym stanie. Właśnie taki, profesjonalny transport wózka widłowego zapewnia Lemarpol dla swoich klientów.