Blog

Umowa kupna sprzedaży wózka widłowego – jak ją sporządzić?

Zakup wózka widłowego to poważna decyzja. Bez względu na to czy transakcja dotyczy sprzętu używanego czy nowego, konieczne jest podpisanie umowy kupna sprzedaży, która stanowi jeden z ważniejszych dokumentów, na podstawie którego określany jest właściciel urządzenia, który później figuruje w różnego typu innych dokumentach wózka widłowego. Jak prawidłowo przygotować tego typu umowę i co powinna zawierać?

Dokumenty wózka jezdniowego podnośnikowego

W poprzednich artykułach przyglądaliśmy się już temu, jakie są najważniejsze dokumenty, które musi posiadać każdy wózek widłowy. A były to:

Jednak, aby przejść do uzupełniania ich, konieczne jest posiadanie tego podstawowego i niezbędnego dokumentu jakim jest umowa kupna sprzedaży.
Jest ona istotna również z punktu widzenia sprzedawcy czy dealera wózków widłowych.

Dlaczego podpisanie umowy jest takie ważne?

Dlaczego podpisanie umowy jest tak ważne dla obydwu stron?
1. Po pierwsze – kupujący może przedstawić dokument, w którym widnieje jako nabywca urządzenia. Tak aby nie było żadnych wątpliwości z jakich źródeł nabył wózek widłowy.
2. Po drugie – dzięki umowie nabywca ma zazwyczaj gwarancję pozakupową, gdy w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości czy wad fabrycznych można zgłosić się do sprzedawcy w celu wyjaśnienia.
3. Po trzecie – sprzedający również ma potwierdzenie przejścia wózka na własność innej osoby. I w przypadku, gdy np. Urząd Dozoru Technicznego nałoży karę na nieprzerejestrowany wózek, to właśnie umowa kupna sprzedaży będzie chroniła interesy sprzedającego.

Zatem dla pewności, zarówno kupujący, jak i sprzedający powinni otrzymać po 1 kopii umowy kupna sprzedaży, z podpisami obydwu kontrahentów. Umowy te należy zachować i przechowywać.

Kto i kiedy powinien sporządzić umowę kupna sprzedaży wózka?

umowa kupna sprzedaży wózka widłowego Umowę kupna sprzedaży zazwyczaj przygotowuje wcześniej sprzedający, ponieważ ma on możliwość wypełnienia zawczasu wszystkich danych konkretnego urządzenia. Warunki umowy powinny być przedstawione w jasny i czytelny sposób. Przed podpisaniem osoba kupująca powinna zapoznać się z jej treścią:

  • sprawdzić czy dane sprzętu na dokumencie zgadzają się z rzeczywistością,
  • sprawdzić informacje dotyczące sprzedającego – czy wszystkie dane są poprawne,
  • upewnić się, że w umowie jest zapis o gwarancji na sprzęt,
  • sprawdzić informację odnośnie płatności i finansowania sprzętu, np. do kiedy kolejne transze płatności powinny znaleźć się na koncie sprzedającego,
  • informacje o odpowiedzialności w przypadku zerwania umowy.

Umowa powinna zostać podpisana jeszcze przed przekazaniem sprzętu. Zazwyczaj odbywa się to w siedzibie dealera lub składu wózków, a następnie możliwe jest skorzystanie z transportu urządzenia do firmy kupującego (za dodatkową opłatą).

Jakie dane musi zawierać umowa kupna sprzedaży wózka widłowego?

Tylko prawidłowo sporządzona umowa kupna sprzedaży wózka widłowego będzie dokumentem, który umożliwi prawidłowe zarejestrowanie urządzenia w UDT, dlatego warto pamiętać o wszystkich elementach, które powinna zawierać. Należą do nich:

  • szczegółowe dane pojazdu: marka, model,
  • dane sprzedającego i nabywcy,
  • cena netto oraz brutto,
  • warunki i okres gwarancji,
  • warunki odstąpienia od umowy,

dla wózków widłowych używanych należy w umowie dodać także dodatkowe informacje. W tym m.in rok produkcji urządzenia czy liczbę przepracowanych motogodzin.

Podsumowanie

Przekazie urządzenia Podsumowując, w jaki sposób sporządzić umowę kupna sprzedaży wózka widłowego? Musisz zgromadzić:

  • dane odnośnie sprzedającego oraz kupującego,
  • informacje dotyczące wózka widłowego,
  • a także wszystkie dane techniczne,

nie zapominając o wskazaniu również daty zawarcia umowy i dopilnowaniu złożenia podpisów pod nią.

Wybierając Lemarpol Wózki Widłowe nie musisz się jednak martwić o dokumentację i potrzebne papiery. Nasi specjaliści dopełnią wszystkich formalności za Ciebie, sporządzą czytelne umowy a w Twoje ręce oddadzą najwyżej jakości wózki widłowe znanych i cenionych marek.