Blog

Ile zarabia operator wózka widłowego? – Poznaj aktualne stawki!

Wynagrodzenie operatorów wózków widłowych jest obecnie jednym z bardziej popularnych tematów. Tym bardziej w czasach, gdy sprzedaż wysyłkowa staje się coraz bardziej powszechna, a z roku na rok stale zwiększa się liczba użytkowych powierzchni magazynowych. Zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby, które planują na dłużej związać swoją karierę z widlakami, poszukują odpowiedzi na pytanie – ile zarabia operator wózka widłowego? Dlatego, w naszym artykule, odpowiadamy!

Gdy koszt życia, rachunki oraz podatki stale wzrastają, bardzo ważne jest to, aby równomiernie wzrastały również pensje Polaków. Nie inaczej dzieje się w przypadku zarobków operatorów wózków widłowych. Do podjęcia tego zawodu skłania:

 • minimum warunków, jakie musi spełniać kandydat (wystarczy dobry stan zdrowia, pełnoletność i wykształcenie podstawowe);
 • szybkie i uproszczone uzyskanie uprawnień po odbyciu kursu i zaliczeniu egzaminu na wózki widłowe;
 • niewielki koszt uzyskania uprawnień;
 • atrakcyjne zarobki.

Dla wielu osób z podstawowym lub średnim wykształceniem, praca operatora wózka widłowego jest bardzo atrakcyjna, gdyż w przeciwieństwie do branży budowlanej – nie jest pracą sezonową; nie wymaga także użycia siły fizycznej przy obsłudze pojazdów – przez co jest znacznie mniej wymagająca czy męcząca.

Nie tylko jazda wózkiem…

Zanim odpowiemy na pytanie, ile zarabia operator wózka widłowego, warto zwrócić uwagę na to, iż zazwyczaj do obowiązków kierowcy widlaka należy nieco więcej niż sama jazda wózkiem widłowym. Przede wszystkim mowa tutaj o odpowiedzialności i nadzorowaniu urządzenia – jego stanu technicznego czy nieprawidłowości w pracy. Operator widlaka jest osobą, która ma największą styczność z wózkiem widłowym. To właśnie on powinien być pierwszym, który zgłasza ewentualne wątpliwości czy usterki do konserwatora bądź też do zwierzchnika w pracy.

Ponadto, operator wózka widłowego powinien prowadzić na bieżąco, codzienne zapiski w dzienniku pojazdu, co pozwoli na nadzorowanie przeprowadzonych prac oraz przebiegu eksploatacji urządzenia.

Do innych obowiązków operatora wózka widłowego, należy:

 • przyjmowanie i sprawdzanie zamówień;
 • rozmieszczanie ładunków, zgodnie z rozplanowaniem magazynu oraz rotacją produktów;
 • kompletacja zamówień;
 • wydawanie towarów do dalszej wysyłki.

Do zadań operatorów zalicza się często również drobne prace magazynowe, czy np. wymianę butle gazowej (o ile pracownik posiada stosowne uprawnienia). Wszystkie te wykonywane na co dzień czynności składają się na to, ile zarabia operator wózka widłowego.

Od czego jeszcze zależy pensja na tym stanowisku?

Wypłaty operatorów, sprawujących to samo stanowisko, mogą znacząco różnić się z uwagi na różne czynniki. Należą do nich m.in:

 • lokalizacja firmy (region zatrudniania, stopa bezrobocia);
 • kapitał zakładu pracy oraz jego sytuacja finansowa;
 • ilość zatrudnionych pracowników, a także przyjmowanych przez firmę zleceń;
 • staż pracy oraz umiejętności pracownika, doświadczenie na podobnym lub takim samym stanowisku;
 • dodatkowo odbyte szkolenia oraz ukończone kursy.

Jak widać, część z powyższych czynników jest zależna raczej od terytorium, na jakim mieszka i przebywa dana osoba (także inaczej rozkładają się pensje operatorów w kraju, a inaczej zagranicą), część zależy natomiast od doświadczenia, przygotowania oraz indywidualnych predyspozycji pracownika.

Stabilna praca na atrakcyjnych warunkach

Jak podają największe portale zajmujące się gromadzeniem danych i statystykami, około 95% osób zatrudnionych na stanowisku operatora wózków widłowych posiada umowę o pracę. Oznacza to, że pracownicy tego sektora mogą cieszyć się stabilnym zatrudnieniem, ubezpieczeniem oraz bezpłatną opieką medyczną – co jest bardzo istotne i stanowi spory atut.

atrakcyjne-warunki-pracy Dodatkowo, praca na stanowisku operatora wózka widłowego wiąże się ze sporą liczbą dodatkowych benefitów. Na co, poza stabilną formą umowy oraz regularnymi wypłatami, mogą liczyć, pracownicy w tej branży?

 • prywatna opieka medyczna (dla pracownika, a często i dla rodziny);
 • świadczenia socjalne;
 • bony towarowe;
 • dofinansowanie zajęć sportowych.

Często operator wózka widłowego otrzymuje także dodatkowe ubezpieczenie (szczególnie jeśli pracuje w wyjątkowo niebezpiecznych warunkach lub obsługuje ładunki np. narażone na wybuch).

Zarobki operatorów wózków widłowych

Jak zaznaczono, wynagrodzenie operatora wózka widłowego zależy od wielu czynników i może znacząco się wahać na terenie całego kraju. W poniższym tekście jednak, podamy uśrednione stawki, które pozwolą zobrazować, ile wynosi pensja na tym stanowisku.

Średnie wynagrodzenie pracowników na stanowisku operatora wózków widłowych wynosi w 2020 roku około 3 600zł brutto. Jednak pensja, może być zarówno o 50% niższa lub wyższa. Co oznacza bardzo duży rozrzut w wysokości wynagrodzenia.
3 600 zł brutto, przy umowie o pracę to 2 575zł netto. Do tego dochodzą oczywiście jeszcze dodatkowe benefity – ubezpieczenie, opieka medyczna oraz inne, co finalnie zwiększa atrakcyjność oferty.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy, bardzo istotne jest zaproponowanie przyszłemu pracownikowi atrakcyjnej stawki, która jednak nie będzie narażała firmy na straty. Istotne może być uzależnienie jej od umiejętności oraz stażu pracy operatora. Ważne także, aby pamiętać o premiach – zarówno uznaniowych, jak i wynikających z corocznej inflacji.

Jaka stawka będzie atrakcyjna dla operatora wózka widłowego? Warto zaproponować pracownikom na start minimum wspomniane 2 575 zł netto. Jednak dla większości doświadczonych operatorów bardziej atrakcyjna będzie stawka 3 000 zł netto.
Warto pamiętać, iż operatorzy wózków widłowych za granicą otrzymują jeszcze większe wynagrodzenie na tym stanowisku – nawet do 2 – 3 tysięcy euro.

zarobki-operatorow-wozkow-widlowych Zaznaczmy jednak, iż w dużej mierze wynagrodzenie zależy również od typu obsługiwanego urządzenia – stawka operatora wózka widłowego elektrycznego czy spalinowego może być znacznie niższa niż pensja pracownika obsługującego ładowarki teleskopowe czy platformy robocze. Pomimo iż wszystkie te urządzenia potocznie zalicza się do kategorii wózków widłowych.

Czy praca na wózkach widłowych się opłaca?

To każdy rozsądzić musi już samodzielnie. Z pewnością jest to atrakcyjna opcja dla osób, które nie posiadają wyższego czy nawet średniego wykształcenia i nie boją się pracy fizycznej. Dodatkowymi atutami są: stałe zatrudnienie, atrakcyjne benefity czy chociażby normowany czas pracy (zwykle jest to praca w trybie 8-godzinnym). Dla wielu osób, to ile zarabia operator wózka widłowego będzie z pewnością pozytywnym zaskoczeniem, jednak należy pamiętać, iż praca ta wymaga odpowiedzialności zarówno za siebie, transportowany ładunek, jak i innych pracowników.