Blog

Przedłużki do wideł – kiedy warto je wybrać?

No Comments

Nie każdy wie, iż w przypadku konieczności zastosowania dłuższych wideł do wózka widłowego, nie trzeba od razu dokonywać ich zakupu. Istnieje inne, o wiele tańsze rozwiązanie – wykorzystanie przedłużek do wideł.
Poprzedni artykuł WIDŁY DO WÓZKÓW WIDŁOWYCH – NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY ICH WYBORZE? poświęcony został ważnemu dla każdego posiadacza wózka widłowego, tematowi – prawidłowego doboru wideł. Tym razem, warto zwrócić szczególną uwagę na alternatywę dla zakupu wideł – czyli wybór przedłużek do wideł.

Czym są przedłużki do wideł?

Przedłużki do wideł nazywane są często po prostu nakładkami na widły. Stanowią one wytrzymałe elementy montowane na widłach w celu wydłużenia ich i zwiększenia ich powierzchni roboczej (nie zmieniając jednak wartości udźwigu maksymalnego). Charakteryzuje je lekka konstrukcja. Mogą posiadać różne długości, grubości oraz szerokości. Są łatwe w montażu. Przy ich doborze należy jednak kierować się kilkoma ważnymi zasadami, które zostaną zaprezentowane w dalszej części artykułu.
Należy również dodać, iż przedłużki do wideł dzielą się na dwie główne kategorie, różniące się od siebie budową oraz trwałością wykonania, a konkretnie na:

  • przedłużki wykonane z profilu otwartego;
    Są to przedłużki puste od spodu, znacznie tańsze w stosunku do przedłużek z pełnego profilu.
  • przedłużki wykonane z profilu zamkniętego;
    Inaczej – pełne. Odznaczające się większą trwałością i wytrzymałością. Ich używanie jest również również dużo bezpieczniejsze.

Co ważne poza zakupem z oferty proponowanej przez producentów, obecnie istnieje także możliwość zamówienia przedłużek do wideł wykonywanych na zamówienie. W takim przypadku, składając zamówienie należy podać:
– grubość wideł, na które będą nakładane przedłużki;
– szerokość tych wideł;
– udźwig widlaka.
Bardzo ważne jest dokładne wykonanie wszystkich pomiarów, gdyż nieprawidłowo wykonane przedłużki nie będą pasowały na widły.

W jakich pojazdach można używać przedłużek do wideł?

Przedłużki do wideł mogą być w prawie każdym z popularnych typów wózków jezdniowych. Jednak najczęściej wykorzystuje się je:

Właściwie dobrane i zamontowane znacząco ułatwiają wykonywanie prac związanych z załadunkiem oraz transportowaniem dużych lub niestandardowych gabarytowo ładunków.

w-jakich-pojazdach-uzywa-sie-przedluzek-do-widel

Kiedy zdecydować się na zakup przedłużek do wideł?

Istnieje kilka przypadków, w których, mimo konieczności pracy na dłuższych widłach, nie ma potrzeby ich zakupu, a można w wygodny sposób zastąpić je jedynie poprzez dokupienie przedłużek do wideł na krótsze widły.
Przedłużki do wideł warto wybrać przede wszystkim, jeśli w przedsiębiorstwie czy zakładzie pracy wiadomo, iż będą one wykorzystywane sporadycznie i nieregularnie. W tym przypadku zakup dłuższych wideł nie jest koniecznym wydatkiem.
Paradoksalnie, przedłużki warto wybrać także, gdy będą one używane… często. Chodzi tu jednak o sytuację nieco inną niż poprzednio. Natomiast, jeśli w trakcie jednej zmiany, operatorzy często muszą korzystać zarówno z większej, jak i mniejszej długości wideł zamiennie – montaż przedłużek na widły zajmuje znacznie mniej czasu niż procedura zmiany wideł w widlaku.
Ten element można wybrać także w przypadku, gdy zakładu pracy nie stać na zakup nowych wideł, lub gdy pracownicy obsługujący pojazdy będą dopiero wprawiać się do jazdy i wykonywania zadań na przedłużonej długości roboczej ( więcej o pracy operatora dowiesz się z artykułu: Jak to się robi? Czyli instrukcja obsługi wózka widłowego dla każdego!).
Co bardzo ważne – przedłużki do wideł mogą być montowane tylko i wyłącznie na widłach, które są w dobrym stanie technicznym – nie posiadają żadnych uszkodzeń, pęknięć czy innych istotnych wad oraz usterek. Przedłużki do wideł służą wyłącznie do zwiększania powierzchni roboczej, nie do maskowania usterek czy zużycia wideł, na których są montowane!

Jak wybrać dobre przedłużki do wideł?

Wybierając przedłużki do wideł koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka najważniejszych elementów:
1. świadectwo potwierdzające wykonanie przedłużek zgodnie z obowiązującymi normami ISO2330 , oznakowanie CE;
2. zgodność maksymalnego udźwigu przedłużki z maksymalnym udźwigiem wideł;
3. jakość wykonania oraz jakość materiału z którego są wykonane, a także solidność spawów oraz blokad, które mają unieruchamiać przedłużkę na widle;
4. szerokość przedłużki – otwór wewnętrzny przedłużki nie może być ani zbyt wąski – wtedy nie uda się przymocować przedłużki na widle, ani zbyt luźny – wtedy przedłużka mogłaby się zsuwać. Prawidłowo – otwór przedłużki powinien być większy od wymiarów wideł o ok. 1-2 cm.
5. odpowiednią długość przedłużki – długość całkowita widły powinna stanowić minimum 60% długości przedłużki. Właściwie dobrane długości przedłużek prezentuje tabela zamieszczona poniżej.

tabelka-zalecana-dlugosc-przedluzek

Jakie oznaczenia powinny posiadać przedłużki do wideł?

Tak samo jak w przypadku wideł, tak i jeśli chodzi o przedłużki – posiadają one swoje specjalne oznaczenia, które powinny zgadzać się z informacjami zawartymi w Świadectwie Zgodności.
Jakie dane można odczytać z powierzchni przedłużek na widły:
– znak wytwórcy;
– znak CE;
– numer fabryczny;
– rok produkcji.

Jak zamontować przedłużki do wideł?

Montaż przedłużek do wideł nie jest nazbyt skomplikowaną sprawą. Może go w całości wykonać jeden pracownik, bez konieczności zlecania tej pracy serwisowi wózków. W celu zamontowania przedłużek na widły należy przygotować uprzednio zakupione elementy i postępować według poniższej instrukcji:
1. Uruchom silnik pojazdu, na którego widłach montowane mają być przedłużki.
2. Unieś widły na wysokość ok. 1 metra.
3. Wyłącz silnik i zaciągnij hamulec.
4. Na widły nałóż przedłużki.
5. Każdą z przedłużek zabezpiecz sworzeniem w celu uniknięcia zsunięcia się przedłużki.
6. Koniecznie sprawdź czy sworznie są prawidłowo zamontowane a przedłużki trzymają się stabilnie na widłach.
Po zakończeniu tych czynności możesz ponownie uruchomić pojazd i przystąpić do pracy.

Podsumowanie

przedluzki-do-widel-podsumowanie

Przedłużki do wideł mogą w szybki i łatwy sposób zmienić długość roboczą wideł, bez konieczności ich wymiany. A więcej o innych typach osprzętu do wózków widłowych – już w kolejnym z artykułów.

Dodaj komentarz